Predmenstrualni sindrom (PMS) je tisti skriti sovražnik, ki lahko vsak mesec spremeni žensko razpoloženje v čustveni vrtiljak in telo v polje bojišča. Od nenadne jeze in solz do fizičnih bolečin in napihnjenosti, PMS prinaša niz simptomov, ki lahko dramatično vplivajo na kakovost življenja. Čeprav je PMS neizogiben del ženskega ciklusa, je obvladljiv – s pravim znanjem in pristopom.
Članek je pripravila:
Alison Kogoj - licencirana svetovalka za naravno plodnost z večletnimi izkušnjami, sistemsko-relacijska terapevtka, dipl. med. sestra in predavateljica
Hormoni, ki jih pri ženskah ciklično izločajo žleze z notranjim izločanjem, zalivajo ženske možgane in vplivajo na delovanje njihovih tokokrogov. Pri vseh ženskah v rodni dobi se možgani vsak dan malo spremenijo. Nekateri deli možganov se mesečno spremenijo tudi za 25 %. Spremembe lahko postanejo zelo burne, vendar jih večina žensk kar dobro obvladuje. Včasih pa so te spremembe tako nenadne in velike, da jih ženska občuti preko pretirane vznemirjenosti, ki jo lahko pripravi do tega, da ne more delati ali se s komerkoli pogovarjati, nenadoma plane v jok ali pa občuti zelo močno jezo, celo agresijo. Še pred dnevi je lahko okoli sebe opazila veliko lepega, potem pa nenadoma vidi prihodnost črno in začne sovražiti sebe in svoje življenje. Kakor hitro se hormnosko ravnovesje v telesu spet spremeni in se ravnovesje ponovno vzpostavi, postane spet najboljša različica sebe. To skrajno delovanje ženskih možganov, ki jo povzroča ciklično delovanje hormonov, imenujemo PMS in zelo nazorno prikazuje, kako se ženski možgani lahko v hipu spremenijo.
Predmenstrualni sindrom, bolj znan pod kratico PMS, je pojav, ki spremlja menstrualni ciklus milijonov žensk po vsem svetu. Gre za sklop simptomov, ki se običajno pojavijo od 5 do 11 dni pred menstruacijo in izzvenijo kmalu po začetku krvavitve. Čeprav je PMS pogost, ostaja področje, ki potrebuje dodatne raziskave za boljše razumevanje in učinkovitejše obvladovanje.
Simptomi PMS
PMS se kaže v širokem spektru simptomov, ki jih lahko razdelimo v tri glavne kategorije:
• Fizični simptomi: mednje sodijo napetost, občutljivost dojk, bolečine v spodnjem delu trebha, napihnjenost, glavoboli, pojav aken, prebavne težave, bolečine v mišicah in sklepih.
• Čustveni simptomi: ženske pogosto poročajo o razdražljivosti, anksioznosti, nemiru, nihanjih razpoloženja, težavah s spanjem, pomanjkanju energije in utrujenosti, zmanjšanem libidu, žalosti, občutkih depresije.
• Vedenjski simptomi: ti vključujejo spremembe v apetitu, nenadno jokavost, agresivno vedenje.
Pogostost in resnost
Večina žensk pred menstruacijo občuti pomanjkanje moči, brezvoljnost, razdražljivost, potrtost in druge oblike nelagodja, a si ti simptomi od blagi do zmerni, a obvladljivi. Tovrstno stanje je povezano s spustom estrogena in progesterone v krvi. Takšne spremembe vsaj nekajkrat v življenju občuti od 50 do 75% žensk. Pri PMS-ju pa gre za izrazitejše in močnejše simptome, ki se pojavljajo na telesnem in čustvenem nivoju in pogosto resno ovirajo vsakodnevno življenje žesnke in njeno kakovost bivanja. Takšne spremembe pa doživlja od 20 do 30% žensk, od teh pa jih kar 10% zaradi simptomov doživlja veliko fizično in psihično izčrpanost, za kar je potrebna zdravniška pomoč in pomoč psihologa.
Vzroki PMS
Vzroki za PMS še niso povsem znani. Pojavil naj bi se zaradi nihanja hormonov, natančneje zaradi prenizke vrednosti progesterona ter nesorazmerja med estrogenom, progesteronom in testosteronom. Pri nekaterih ženskah pa se znaki PMS-ja izrazijo kljub temu, da so vrednosti hormonov v mejah normale. Obstaja tudi teorija, da naj bi bil osrednji živčni sistem občutljiv na progesteron, ki se poviša v drugem delu menstrualnega ciklusa. Na razvoj in prisotnost PMS-a pa vsekakor pripomore tudi življenjski slog posameznice, stres, zgodovina družinskih odnosov, prisotnost travm, čustvena občutljivost.
Obvladovanje PMS
Na srečo obstaja več načinov za obvladovanje simptomov PMS:
• Zdrav življenjski slog: redna telesna vadba, uravnotežena prehrana in zadostno spanje lahko bistveno ublažijo simptome.
• Spremembe v prehrani: priporočljivo je zmanjšanje vnosa kofeina, alkohola in soli, kar lahko pomaga pri zmanjšanju napihnjenosti in drugih fizičnih simptomov. Simptome PMS zmanjša tudi uravnotežen način prehranjevanja, v lutealni fazi pa je dobro povečati sestavljene ogljikove hidrate in zelenolistnato zelenjavo. V lutealni fazi ciklusa telo porabi več kalorij, zato je dobro dodati še en obrok ali pa povečati porcije obrokov.
• Povečati vnos živil, ki so bogata z omega-3, magnezijem, železom, kalcijem, prav tako pa je izjemno pomemben dodatek vitamina D in B-kompleks.
• Obvladovanje stresa: tehnike kot so meditacija in joga lahko pomagajo pri obvladovanju čustvenih simptomov.
Prehransko dopolnilo PMS Relief
Nekatera prehranska dopolnila lahko pomagajo pri lajšanju simptomov PMS. Primer takšnega izdelka so kapsule Pms Relief, naravno zeliščno in vitaminsko-mineralno prehransko dopolnilo. Nekatere sestavine, ki jih capsule vsebujejo: vitamin D, vitamin B6, magnezijev oksid, cinkov sulfad, izvleček navadne konopljike, ingver in kurkuma. Te kapsule so zasnovane za uravnavanje hormonov na varen način, izboljšanje razpoloženja, zmanjšanje čustvenih nihanj, preprečevanje napihnjenosti in krčev ter zmanjšanje nenadzorovane želje po prigrizkih. Poleg tega lahko pripomorejo k lepši in čistejši koži, večji energiji in splošnemu boljšemu počutju med obdobjem PMS.
V nekaterih hujših primerih pa je potrebno tudi jemanje zdravil (progesteronska terapija), prav tako pa VKT (vedenjsko-kognitivna terapija) dokazano zmanjša simptome PMS.
Hujša oblika PMS je PMDD
Pomembno je omeniti, da obstaja tudi hujša oblika PMS, imenovana predmenstrualna disforična motnja (PMDD). Ta izraz se po klasifikaciji bolezni uporablja v psihiatriji, kjer se išče simptome na psihološki ravni. Simptomi PMDM so: napestost, tesnobe, razdražljivost, kronična utrujenost, nespečnost, slabša koncentracija, panični napadi, črne misli, napadalnost in agresija, depresija, misli na samomor in celo poskusi samomora. Za PMDM velja, da mora biti prisotnih najamenj pet simptomov, ki se navadno izrazijo in trajajo teden dni pred nastopom menstruacije.
Predmenstrualna distrofična motnja torej vključuje resnejše čustvene simptome, ki močno vplivajo na vsakdanje življenje ženske in zahtevajo čimprejšnjo zdravniško pomoč.
Prednost PMS-ja je predvidljivost
PMS ni tako redek pojav, vendar pa se izkušnje lahko močno razlikujejo od ženske do ženske in celo med menstrualnimi ciklusi iste osebe. Ženska, ki pozna in spremlja svoj menstrualni ciklus, lahko zanesljivo predvideva, kdaj bo nastopila njena lutealna faza menstrualnega ciklusa in z njo tudi simptomi PMS. V tem primeru pa se nanje lahko tudi ustrezno in pravočasno pripravi.